Když střecha zraje jako víno

Přírodní patina titanzinku vás dostane

Co je krásnější než dům zářící novotou? Přece dům vyzrálý do krásy! Dávno to vědí elegantní Francouzi i precizní Němci, ale naučili se to i Češi. Trendem v bydlení je už řadu let přírodní patina, která učiní ze střechy nebo fasády estetický skvost.

A tohle umí jenom jediný materiál: titanzinek.

Zatímco majitelé levných nebo méně kvalitních střechu jsou již po pár letech nespokojeni, ti, kteří investovali do trvanlivých materiálů, mohou být v klidu. A ti, kteří si pořídili na střechu titanzinek, jsou naopak rok od roku spokojenější.

Zatímco mnozí jejich sousedé trpí při pohledu na vlastní vybledlou střechu, často dokonce porostlou mechem a lišejníkem, majitelé titanzinkových střech a fasád se dmou pýchou.

Titanzinek – krasavec s ošlehanou tváří

Zatímco pro ostatní materiály je stárnutí přinejmenším jistý problém, v horším případě však noční můra, titanzinek si působení povětrnostních vlivů vyloženě užívá. A zraje přitom do krásy doslova jako víno. Proč?

„Titanzinek je slitina, která zvětráváním získává charakteristickou modrošedou nebo břidlicově šedou patinu.

Ta je nejen esteticky mimořádně působivá, ale také materiál chrání, takže jeho další údržba není nutná,“ vysvětluje Markéta Martinková, ředitelka českého zastoupení společnosti Rheinzink, která patří ve výrobě titanzinku ke světové špičce.

A pro techničtější čtenáře doplňuje: „Na leskle válcovaném titanzinku je tvorba patiny viditelná jako postupné bodové srůstání šedého patinujícího povrchu z karbonátu zinku. Unikátní proces předzvětrávání využívá již ve výrobě přírodní změnu barvy povrchu.

Nejedná se o žádné nátěry ani vrstvy, a proto zůstávají všechny pozitivní vlastnosti přírodního povrchu zachovány.“

Materiál pro fajnšmekry boduje i v Česku

V Česku se titanzinek prodává úspěšně už téměř třicet let. Investoři i architekti tento materiál

vyhledávají hlavně pro jeho přírodní vzhled, bezúdržbovost i ekologické vlastnosti. Stále větší důraz také osvícení stavebníci kladou na ekologii. „Trvalá udržitelnost našeho titanzinku je podložená mezinárodně uznávanými certifikáty.

Přibývá lidí, pro které je důležité mít nejen krásné bydlení z odolného materiálu, ale také vědomí, že nezatížili přírodu zdaleka tolik, jako volbou jiné krytiny,“ potvrzuje Markéta Martinková z Rheinzinku.

Podívejte se na fotky nejkrásnějších evropských staveb z titanzinku z katalogu Rheinzink: