Pasáž českého designu znovu ožívá

Nádherné prvorepublikové prostory pasáže České národní banky ožívají stylově s českým designem.

Na podzim roku 2016 tady odstartoval projekt Pasáž českého designu, který zrcadlí současnou realitu českého designu od velkých autorů, až po ty začínající a zároveň je elegantně prezentuje odborné i široké veřejnosti.

Kromě samotného oživení prostoru pasáž nabízí i zrcadlo současného českého designu. Záměrem je veřejnost seznámit s tím, co to vlastně vůbec design je a jak v reálu vypadá.

V pasáži tak potkáte práci mladých designérů stejně tak jako už velkých zavedených značek. Myšlenka byla i ta, aby se projekty mohly provazovat a spojovat. V pasáži se s menšími autory potkají i takové značky jako je třeba Modernista, Situs, RAKO a další.

Celá idea designové pasáže vznikla už s otevřením zdejší kavárny Art-n-coffee, která byla první vlaštovkou oživení prostoru.

Její majitelka Hana Homolová vyhrála výběrové řízení především díky propojení kavárny s galerií a hned v prvních týdnech od otevření začala uvažovat, jak celou pasáž posunout ještě dál.

“Je to krásný prostor z dob první republiky, který byl v té době takový šedý a bez života. Většina výloh byla hodně podobná, některé dokonce prázdné, a tak jsme se rozhodli s tím něco udělat,” vypráví Hanka o úplných počátcích Pasáže českého designu.

Sepsala proto návrh pro Českou národní banku, co přesně by se tady mělo dít, ta souhlasila a projekt byl na světě.

Do projektu se postupně připojovali další významní členové, nejdříve jeho ředitelka Štěpánka Zinkaizlová a později i designéři Kamila Hrubý Vodochodská a Ondřej Kamenický, kteří jsou zodpovědní za výběr vystavovatelů v pasáži.

Díky tomu se první z nich mohli ve výlohách budovy České národní banky objevit už v říjnu 2016.

Pasáž aktuálně odstartovala projekt Prague Design Week.

V prostorách Pasáže českého designu tak budou návštěvníci moci od 14. až do 31. května vidět rozšířené portfolio vystavovatelů z řad designérů tohoto projektu např. Andrea Stašková – sklo, La Modista – moda, Sandwichbikes – bike, Nábytek z vraků.