Poradíme: jak na výběr oken on-line?

Rekonstrukce nebo stavba nového rodinného domu vyžaduje pečlivý výběr stavebních materiálů. Okna a jejich správné zabudování velmi výrazně ovlivní pohodu bydlení i náklady na vytápění, nevyplatí se tak volbu podcenit.

Chtějte vědět  co nejvíc

Nákup po internetu v současnosti láme rekordy. Okna jsou stavební prvek, který se k nákupu on-line může jevit jako ideální, ale vyplatí se vědět o úskalích, která může pohodlný nákup mít.

„Okno vyrobené na míru podle skutečně zaměřených stavebních otvorů, které je správně osazeno a má odpovídajícím způsobem ošetřenou připojovací spáru, má předpoklad dobře a spolehlivě sloužit,“ říká Roman Kubálek obchodní ředitel VEKRA okna. Podívejme se podrobněji, co se za zdánlivě jasnými fakty může skrývat.

Okna by měly svými parametry odpovídat místu a situaci, kde budou sloužit. Je rychlé a pohodlné zjistit po internetu předběžnou cenovou nabídku podle orientačních rozměrů.

Rozhodně byste měli poznat dodavatele i osobně a mít možnost zeptat se na vše, co vás zajímá. Vždy je přínosné i doporučení od odborníka, který uvidí vaši stavbu v reálu.

ČTĚTE TAKÉ: 7 rad a tipů pro vaše správné rozhodnutí

Pokud chcete nadčasový výrobek, který má vyhovět potřebám na úsporu tepla, snížení hluku v bytě a bezpečnost, měli byste přečíst si nejen informace dostupné na internetu, ale je přímo nutností vědět víc, třeba i o původu oken.

Měli byste vědět, kdo a kde okna vyrobil

Jednou z informací, která by neměla chybět je hodnověrné prokázání původu oken. Znát skutečného dodavatele může být z hlediska budoucnosti jistotou.

Okna budete používat řadu let a v případě, že bude nutný servis, může informace o výrobci představovat důležitou výhodu.

„Zákazníky, kteří chtějí vidět, kde budeme jejich okna vyrábět, vždy rádi přivítáme ve výrobním závodě,“ vysvětluje R. Kubálek a dodává, „VEKRA má v ČR čtyři specializované závody.“

Vysloveným rizikem může být koupě již vyrobených oken. Přizpůsobení stavebních otvorů nemusí být vůbec jednoduché a dodatečné zdění nebo bourání přináší vždy komplikace. „Lidé často posílají v cenové poptávce projekty svých rodinných domů.

Pravidlo VEKRA je vždy před uzavřením smlouvy každý otvor zaměřit a podle toho okna vyrobit. Týká se to jak rekonstrukcí, tak novostaveb rodinných domů,“ upozorňuje R. Kubálek.

TIP Z PRAXE: kdo okna vyrábí, tak jim i rozumí. Tipy jak na výběr a údržbu v Praktickém Rádci

Vidět co kupujete, se vyplatí

Můžete to považovat dnes za přežitek, přesto se vyplatí jít se podívat do vzorkovny dodavatele.

Okna nejsou malá investice a zejména pokud potřebujete velké prvky, jako jsou posuvné systémy, měli byste vědět nejen, jak vypadají, ale také si vyzkoušet jejich ovládání. „Nové vzorkovny VEKRA se těší velké oblibě zákazníků.

Nejenom, že si v praxi vyzkouší, vše co nabízíme včetně posuvných prvků a vchodových dveří, ale mohou si pro inspiraci prohlédnout i moderní stínění a další doplňky,“ vysvětluje R. Kubálek z VEKRY.

Služby rozhodně nepodceňujte

Důvěra v dodavatele oken je důležitým momentem při výběru. Skutečná kvalita oken se může projevit až po delší době jejich používání a často je často není snadno rozpoznatelná.

To platí zejména u plastových oken, kde na první pohled nepoznáte, jak silné jsou plastové stěny profilu nebo jaká výztuha okna zpevňuje.

Hodně záleží také na technologii zpracování, zde může být příkladem povrchová úprava dřevěných oken, na které záleží nejen vzhled, ale také požadavky na údržbu.

TIP: výběr dodavatele nových oken není legrace. Spolehněte se na tradici a služby

Neodborná montáž může zničit sebelepší okno. Dodavatel by měl také poskytnout kompletní služby, odborná montáž bývá často i podmínkou poskytnutí delší záruky. Vhodné je zjistit si i ve svém okolí zkušenosti s konkrétním dodavatelem. Nezapomínejte, že ne vše co si na internetu přečtete, musí být pravdivé.