PŘEDSTAVUJEME NEMOVITOSTNÍ FOND INVESTONE

MARTIN KRÁL, spoluzakladatel fondu Investone, vystudoval finanční podnikání a ekonomii. V nemovitostech a službách, souvisejících s nemovitostmi, podniká téměř dvě desítky let.

V projektech vystupuje jako investor a developer, zodpovědný za ekonomickou a finanční stránku projektů.

Co bylo impulzem k založení fondu Investone a na co se zaměřuje?

Nemovitostní fond Investone jsme se rozhodli založit zhruba před rokem společně s přáteli a zároveň obchodními partnery Ondřejem Hartlem, Jiřím Stopkou a Karlem Slavíčkem s cílem zúročit svoje letité zkušenosti.

Ondra má rozsáhlé znalosti o akvizicích a správě výnosových nemovitostí, Jirka je ikonou na českém trhu s vybavením interiérů a já s Karlem se v podstatě celý náš profesní život věnujeme developmentu.

Hledali jsme cestu optimalizace a zefektivnění struktury financování našich projektů, a zároveň jsme chtěli nabídnout možnost zhodnocení finančních prostředků i dalším investorům.

Z pozice fungování společnosti jde o SICAV fond, tedy fond kvalifikovaných investorů. Zaměřujeme se na realitní a developerský trh a investujeme do nemovitostních projektů v různé fázi rozpracovanosti.

Cílíme na minimálně desetiprocentní zhodnocení, v horizontu pěti let je tak možné dosáhnout zhodnocení 60%.

Co se vám za necelý rok existence společnosti podařilo a jaké jsou vaše nejbližší plány?

Byl to rok plný příprav, nastavování procesů, vytváření vizuální identity a akvizic nových projektů. V neposlední řadě jsme také hledali vhodné finanční zprostředkovatele, od nichž očekáváme pomoc s dalšími investory, kteří se k nám budou chtít přidat.

Proč by měli vložit své peníze právě do Investonu?

Realitní development považujeme za poměrně konzervativní odvětví se zajímavým zhodnocením. Ve fondu máme i své vlastní peníze, nenabízíme tedy zhodnocení cizích zdrojů, zatímco ty svoje máme pod polštářem nebo v jiných projektech.

Vůči investorům chceme být féroví, takže naše vklady se zhodnocují v souvislosti s celkovou výkonností fondu, tedy vždy až poté, co fond dosáhne alespoň 5% výnosovosti ročně. Oproti tomu vklady investorů se zhodnocují hned od začátku. Mimochodem, už víme, že reálný výnos fondu za rok 2022 byl 12 %.

Do jakých konkrétních projektů s vámi investor může svoje prostředky vložit?

Aktuálně máme v nabídce bytový dům v Liberci, bytový dům v Praze – Hájích a apartmánový dům v Harrachově. Připravujeme však další rezidenční akvizice a

akvizice pozemkového developmentu.

Jaká je vaše prognóza ohledně cen nemovitostí v roce 2023?

Poměrně optimistická – a netýká se to jen tohoto roku. Podle našich analýz a zkušeností z aktuálně nebo historicky uzavřených projektů není třeba se bát toho, že by realitní trh padal.

Poptávka se možná na čas zastaví, cena takzvaných secondhand bytů může klesnout. Takové období „odložené poptávky“ však bude trvat v horizontu následujících šesti až osmi kvartálů.

Během nich se ale situace na trhu ustálí, takže úrokové sazby klesnou, a poptávka tím logicky opět strmě naroste.

Projektové portfolio nemovitostního fondu INVESTONE zahrnuje: Bytový dům Výhledy Liberec s 26 bytovými jednotkami, zohledňující rostoucí požadavky na šetrnost k životnímu prostředí a nároky na omezení spotřeby energií při zachování plného komfortu bydlení.

Projekt je zasazen do klidné rezidenční čtvrti s překrásnými výhledy a výbornou občanskou vybaveností. Vytápění je zajištěno tepelnými čerpadly, jejichž užíváním se dosáhne úspory energií až 35%.

Datum zahájení výstavby je plánováno na jaro 2023, dokončení se očekává ve druhém čtvrtletí 2024. Celkové náklady na projekt jsou 120 milionů Kč. Projekt je v současnosti už v prodeji pro cílové klienty. www.vyhledyliberec.cz

Oblíbená horská chata Harrachovka v Krkonoších projde rozsáhlou rekonstrukcí, díky níž vznikne 52 nových, náročnému standardu horských apartmá odpovídajících jednotek spolu s vnitřním parkováním a wellness zónou.

Při rekonstrukci bude kladen důraz zejména na zachování přírodního rázu objektu bez zásadních zásahů do krajiny.

V současnosti probíhá projektová fáze, zahájení výstavby je plánováno na druhé čtvrtletí roku 2024. Datum dokončení rekonstrukce se očekává v první polovině roku 2026. Celkové odhadované náklady dosáhnou 510 milionů Kč.

Rezidenční projekt Arkalycká v městské části Praha 11 bude přímo napojen na stanici metra Háje na trase C. Bytový dům těsně přiléhá k už existujícím obchodním pasážím, nicméně je navržen architektonicky, provozně i stavebně nezávisle.

V sedmi nadzemních podlažích se budou nacházet byty o velikosti 1+kk až 3+kk, poslední osmé podlaží nabídne několik prostorných loftů. Celkově bude možné vybírat z 80 jednotek.

Zahájení výstavby se plánuje na začátek roku 2026, s dokončením je počítáno ve druhém čtvrtletí 2027. Celkové náklady by měly dosáhnout 525 milionů Kč.

Více na www.investone.cz