Víte, jak drahý je váš dodavatel elektřiny?

Srovnávejte podle ceny!

Kdy jste naposledy zjišťovali, zda je cena, kterou platíte za elektřinu, adekvátní a jak je na tom v porovnání s cenami ostatních dodavatelů? Každý rok se objevují nové společnosti, nové produkty a aktualizace cen energie. Poradíme, jak na srovnání dodavatelů elektřiny.

Dodavatelé elektřiny mají různé podmínky i ceny

I když je energie proudící do vaší domácnosti stále stejná, v závislosti na dodavateli se mění její cena i poskytované služby.

Srovnáním dodavatelů elektřiny můžete hodně ušetřit, měsíčně klidně 1 000 Kč na zálohách.

Cena by však neměla být jediným kritériem pro výběr nové společnosti. Rozhodovat byste se měli i podle ostatních poplatků za služby, historie společnosti, kvality zákaznického servisu, výpovědní lhůty či podle referencí stávajících zákazníků.

TIP: Znáte rozdíl mezi distributorem a dodavatelem? Distributor zajišťuje a opravuje distribuční síť. Změnit jej nelze – je pevně přidělen podle adresy.

Dodavatele, který energii prodává zákazníkům, si pak můžete vybrat podle svých preferencí, někdo dává přednost nízké ceně, jiný třeba široké nabídce služeb.

Z čeho se vypočítává cena elektřiny?

Základním údajem pro vypočítání ceny elektřiny je distribuční sazba – většina českých domácností má sazbu D02d (světlo + elektrospotřebiče), některé pak mají určenou sazbu D25d či D26d (elektřinou navíc topí nebo ohřívají vodu).

Poté záleží i na době, kdy energii využíváte, některé sazby mají levnější odběr v určitých hodinách (vysoký a nízký tarif).

Vaše platba navíc zahrnuje i státem regulovanou část ceny elektřiny, kterou dodavatel nemůže ovlivnit – jde o různé poplatky za služby, rezervovaný příkon či příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Tuto položku, tvořící více než polovinu ceny energie, musíte zaplatit vždy, i když nespotřebujete ani kilowatthodinu. Druhá část ceny je pak předmětem dohody mezi vámi a dodavatelem a odvíjí se od reálné spotřeby i ceníku dodavatelské společnosti.

Cena elektřiny v roce 2021

Již v roce 2020 cena elektřiny mírně klesla, což se promítlo do cen většiny dodavatelů. Ne však stoprocentně, protože zlevnění se nedotýká poplatků za služby a v potaz je nutné vzít i cenovou politiku společnosti.

 Do budoucna má cena elektřiny však spíše pomalu narůstat, proto se vyplatí najít si výhodnějšího dodavatele již nyní.

Foto: Anderson Cavalera, Pexels