Možná jste už od známých zaslechli, že jim vadí hluk tepelného čerpadla od sousedů. Jak takovým nepříjemným situacím předcházet? Kam umístit venkovní jednotku, aby nevadila ani vám ani vašemu okolí? A co s jednotkou vnitřní?
To nejlepší, co můžete udělat, je myslet na hlučnost tepelného čerpadla už při jeho výběru a zvolit si pokud možno to nejtišší a to jak v režimu tichého chodu, tak v režimu standardní hlučnosti.
Tato hlučnost je obvykle udávána jako akustický tlak ve vzdálenosti 1 m nebo 3 m od venkovní jednotky a měří se v decibelech (dBA).
Pokud bude tato hodnota při standardním provozu nižší než 40 dBA ve třech metrech, máte jistotu, že máte z hlediska hlučnosti vše pod kontrolou.
Ne vždy je totiž kvůli efektivnímu propojení vnitřní a venkovní jednotky možné dát tu vnější na to nejideálnější místo.
Jaké je ideální místo pro venkovní jednotku?
Určitě ne pod okny do vlastní ložnice nebo dětského pokoje, nebo ji namířit do oken sousedům. Také ne do rohu domu, kde se zvuk bude odrážet od stěn a ještě se násobit. Vhodné není ani umístění někam do výšky, odkud se zvuk lépe šíří do všech stran.
Nejlepší je umístit vnější jednotku tepelného čerpadla někam na zem, u zdi domu v dostatečné vzdálenosti od oken ložnic. Instalační firma nebo projektant by možnosti vašeho domu měli v tomto ohledu dobře zvážit.
Vždy ale do výběru vstupuje ještě další faktor, a tím je právě napojení na jednotku uvnitř domu.
Video:
https://youtu.be/4–kg6x1TrY
Kam s vnitřní jednotkou tepelného čerpadla?
Výhodou je jistě kotelna nebo nějaká technická místnost. Pokud ale luxusem nadbytečného prostoru neoplýváte, pořiďte si takové tepelné čerpadlo, které může stát kdekoliv a nemusíte se za jeho vzhled stydět.
Dnešní tepelná čerpadla už mohou vypadat tak, že rozhodně není třeba schovávat je někde v koutě.
Podívejte se například na vnitřní jednotky tepelných čerpadel Daikin Altherma 3, jejichž design si na prestižních mezinárodních designových soutěžích (iF a Red Dot Design Award) získal srdce odborné poroty.