Výhody rekuperace tepla pro domácnost

Rekuperační jednotky určené pro domácí využití jsou schopny opakovaně využít až 91 % tepla, za které jste již jednou zaplatili.

Minimální vstupní investice, nenáročná instalace a tichý provoz dělá z rekuperačních jednotek ideálního pomocníka pro snižování výdajů za teplo.

Vzhledem k tomu, že topná sezóna trvá v České republice od září do června, rekuperace se i v tuzemsku těší čím dál větší oblibě.

 

Snížení účtu za teplo

Rekuperační jednotky pracují tak, že využívají teplo v pokoji k výrobě „nového“ tepla.

Skrze systém decentralizovaného řízeného větrání probíhá proces, kdy tyt jednotky umístěné v obvodové zdi nasávají teplý vzduch z místnosti, ohřívají jím keramické výměníky a následně vzduch vypouští do exteriéru.

Celý tento proces rekuperace trvá 70 vteřin.

Po jeho dokončení dochází k tomu, že rekuperační jednotka začne nasávat studený vzduch zvenčí, ohřeje jej v keramickém výměníku a následně vypustí do místnosti.

Každá místnost má instalováno několik rekuperačních jednotek ve více zdech. Zatímco jedna sada jednotek vzduch nasává z místnosti a vypouští do ovzduší, druhá sada jednotek dělá přesný opak, nasává studený vzduch zvenčí a vypouští jej do místnosti.

Díky vysoké efektivitě, s jakou rekuperační jednotky pracují s teplem v místnosti, úspora na účtech za teplo se blíží 50 %!

Zvýšení komfortu pobytu v místnosti

Kromě toho, že šetří Vaši peněženku, svědčí i Vašemu zdraví. Rekuperační jednotky v sobě mají zabudovaný filtr, který vzduch nasávaný zvenčí zbaví nadměrné vlhkosti, alergenů, virů, plísní a dalších nečistot. Rekuperační jednotky jsou tedy často umisťovány i do ložnic a dětských pokojů.

Pryč s nadměrnou vlhkostí

Rekuperační jednotky se osvědčují v místnostech, ve kterých dochází ke kumulaci nadměrného tepla či vlhkosti, typicky kuchyně a koupelna. Rekuperační jednotky jsou skvělými pomocníky v boji proti tvorbě plísní v těchto místnostech. Tento boj má dvě fáze:

odsávání vlhkého vzduchu z místností (při správném umístění rekuperačních jednotek i z hůře větratelných částí těchto místností)

vpouštění vzduchu, který byl ve filtru zbaven nadměrné vlhkosti a nečistot

Ideální mix výhod, co říkáte?

Výše uvedená kombinace příjemného (vyšší komfort pobytu) s užitečným (snížení nákladů za teplo) dělá z rekuperačních jednotek určených pro domácnost skvělého „spolubydlícího“.

Pokud tedy hledáte způsob, jak ušetřit za teplo a zároveň dostat něco navíc, určitě se začněte zajímat, jaké jsou možnosti opětovného využití odpadového tepla (tzv. rekuperace) ve Vaší domácnosti.