Zařizujeme malou domácí kancelář

“Home offices” neboli práce z domova je trendem posledních let. A je stále na vzestupu. U pracovního stolu v kanceláři trávíme stále méně času. Proto je na místě, poohlédnout se po tvorbě vhodných pracovních podmínek v domácím prostředí.

Volná nebo klouzavá pracovní doba, dodělávky z domu, práce v době nemoci dítěte nebo během opravy domácího kotle – to je jen zlomek důvodů, proč stále častěji zůstáváme doma a svoji pracovní agendu odbavujeme odtud.

Častým místem pro práci se pak stává postel, gauč v obývacím pokoji nebo kuchyňský stůl. Jsou to však ta správná místa pro domácí práci?

Samostatná místnost nebo pracovní koutek

Zamysleme se, kolik rušivých elementů v takovém případě kolem sebe máme. Kolikrát za hodinu myšlenkami odběhneme od práce a soustředíme se na něco jiného? Východiskem by mohla být účelně zařízená samostatná místnost.

Těch, kteří si mohou dopřát takový komfort však bude jako šafránu. Častějším případem je místo – pracovní prostor v rámci obývacího pokoje, ložnice či jiného pokoje, určené pro práci z domova. Pokud je to však jen trochu možné – ložnicím se vyhněte.

Tato místnost má sloužit zcela jiným aktivitám, ke kterým práce rozhodně nespadá.

V takovém případě přichází na řadu důmyslné rozložení celého prostoru a jeho blízkého okolí tak, aby plně vyhovoval našim potřebám a eliminoval rušivé prvky.

Při troše štěstí a šikovnosti si snadno vytvoříme tichý prostor, kde budeme moci nerušeně odvádět tu nejlepší práci.

Základem úspěchu je dělení

Čtete správně – dělení. Striktní dělení pracovního prostoru od zbytku domácnosti. Čím více bude oddělení patrné, tím snáze zaměříme svou koncentraci výhradně na práci nebo naopak na odpočinek.

Nejjednodušším způsobem, jak prostor oddělit, není závěs nebo sádrokartonová příčka, ale chytře rozestavěný nábytek.

Není nic jednoduššího, než využít dřevěný regál či knihovnu, do které umístite šanony s dokumenty, knihy či tiskárnu i s veškerým příslušenstvím a tyto pracovní věci proložíte knihami, květináči či dekorativními doplňky. A je to! Vyhráno však není.

Budiž světlo nad celým pracovním stolem

Pracovní koutek bychom měli, ale co světlo? Mysleli jste na něj? Nejlepší je to přirozené, ze sluníčka. Snažte se, aby vám při práci svítilo pod ruce a zároveň vás neoslňovalo. Slibujeme, že práce bude příjemnější než pod stolní lampičkou.

Často však nemáme na výběr a pracovní místo u okna je jen našim přáním. Na řadu přichází osvětlení umělé. Tím si přirozené světlo snadno vykompenzujeme. Při přemýšlení nad osvětlením pusťme z hlavy centrální lustr – to je pouhý doplňek.

Klíčové je osvícení pracovní desky stolní lampou.

S většinou z nich můžeme různě pohybovat a v případě potřeby si posvítit do šuplíků, krabic nebo na výměnu náplně do tiskárny.

Na čem nešetříme

Trávíme-li na home offices pravidelně několik hodin týdně, určitě bychom měli myslet na své zdraví – především záda. Abychom je zatěžovali co možná nejméně. V takových případech nám pomůže kvalitní židle a pracovní stůl.

Židle by měla být polohovatelná a adekvátně veliká naší váze a výšce. Při jejím výběru se neváhejme vyzkoušet více variant a testujme, která nám bude nejvíce vyhovovat. Pracovní stůl by měl být prostorný a opět přizpůsobený naší konstituci.

Na čem ušetříme

Zařiďme si domácí kancelář i s omezenými finančními prostředky. Kancelářský nábytek z druhé ruky není žádná ostuda. Raději si dopřejme perfektní židli, než odkládací regály. Budeme-li chtít ušetříme i při nákupu kancelářské techniky – počítače i tiskárny.

Kupříkladu u tiskáren zvažme, jaké dokumenty budeme tisknout. Půjde o černobílé smlouvy a podklady nebo barevné plakáty? Promysleme, také jak často bude tiskárna v permanenci – výjimečně nebo několikrát za den?

Od těchto rozhodnutí snadno určíme, zdali se nám hodí tiskárna na cartridge (inkoustová) nebo na tonery (laserová).

Pokud budeme chtít také kopírovat, skenovat nebo například faxovat – k duhu přijde multifunkční zařízení, kterých je dnes na trhu mnoho.

Odborníci ještě doporučují, abychom si zjistili, nejen jaká je pořizovací cena tiskárny, ale také kolik nás budou stát náplně – ať už originální nebo kompatibilní (neoriginální).

Závěrem, když už máme vše důležité vyřešené, se můžeme bavit doplňky – tou nejhezčí částí zařizování domácí kanceláře. Tady se již fantazii meze nekladou.