Dokonalý úkryt
Velkorysý společenský prostor vznikl zbouráním několika betonových stěn. Protože nebylo možné využít v budově techniku a stroje, byly ocelové sloupy dovnitř dopraveny přes okenní a vstupní otvory a následně instalovány
Velkorysý společenský prostor vznikl zbouráním několika betonových stěn. Protože nebylo možné využít v budově techniku a stroje, byly ocelové sloupy dovnitř dopraveny přes okenní a vstupní otvory a následně instalovány
Pracovalo se zde s filozofií využití stávajících struktur a materiálů. Na podlahy, lišty či sokly tak bylo použito například dřevo z dalších okolních staveb. Přitom třešňová barva dřeva má neuvěřitelnou hloubku barev a bohatou texturu
Nové požadavky obsahovaly otevření části interiéru tak, aby vznikl otevřený obytný prostor. Přepracování dispozic vnitřních místností mělo za cíl vytvořit zde samostatné velkorysé apartmá pro hosty
Střídmá barevnost a kompoziční jednoduchost kuchyňské linky a pracovního ostrůvku nijak nenarušují stylovou čistotu otevřeného společenského prostoru
Vizuálně příjemnou a uvolněnou atmosféru vnáší do chladného betonového prostoru především dřevo. Celkovému dojmu však napomáhají také originální nábytkové solitéry, umělecké předměty a smysluplné doplňky
Původní zdi a střecha byly postaveny ze železobetonu tloušťky 360 mm, bez oken v úrovni očí, což neumožňovalo žádné výhledy ani křížové větrání! Vybourání pevných betonových stěn vneslo do budovy nový život, vzdušnost a světlo
Obrovské okenní průhledy jednak umožňují, aby se plynule prolínal interiér s exteriérem, jednak také nabízejí panoramatické výhledy na okolí farmy, rozkládající se na 121 hektarech pozemku
Na zakázku zhotovený koberec i sofa v hlavním společenském prostoru byly navrženy tak, aby korespondovaly se základními stavebními prvky – betonem a ocelovými pilíři. Umělecké prvky společně s dřevěnou podlahou sem vnášejí přívětivou domáckou atmosféru
Stejně jako zbylé části domu se také koupelny a soukromé místnosti vyznačují prvky nadčasové klasické elegance
Stejně jako zbylé části domu se také koupelny a soukromé místnosti vyznačují prvky nadčasové klasické elegance
V apartmánech pro hosty se místem nešetřilo. Redesignovaný, tedy znovu a nově upravený objekt, působí velmi pozitivním a svěžím dojmem

Dům ze 2. světové války byl zrekonstruován na luxusní sídlo, které má svou vlastní historii a zajímavý příběh…

Budovu, která připomíná betonovou krabici a byla navržena tak, aby odolala bombardování, není vůbec jednoduché rekonstruovat. Dům pro jeho charakter a historii nazývají majitelé „bombovým krytem“.

Postaven byl na pozemku rodinné farmy poblíž australského města Busselton. V období 2. světové války sloužil jako výcvikové středisko australského královského letectva Air Force.

„Farma patřila naší rodině více než sto let a její část byla za války zabrána ministerstvem obrany,“ říká majitelka Helen Shervingtonová. Když byly později letecké jednotky v roce 1950 rozpuštěny, pozemek byl opět navrácen jeho původním majitelům.

Dům byl postaven v roce 1941 a pro okolí Busseltonu není žádnou raritou – město bylo totiž leteckou tréninkovou základnou. „Náš pozemek tak skončil se dvěma betonovými  budovami a několika menšími stavbami.

Fungovalo zde přes 2000 lidí, což bylo v té době více než počet obyvatel v Busseltonu,“ pokračuje Helen. Její otec se rozhodl využít prázdné budovy jako stodoly a seníky. Helen však měla s rodinným majetkem o něco odvážnější plán:

„Bydleli jsme v Perthu, a tak jsme se na začátku 70. let rozhodli proměnit ,kryt´ na víkendový dům, což znamenalo pořádně zabrat.“ Helen se na trvalo přestěhovala do Busseltonu v roce 1996 a od té doby se svou rodinou na farmě i bydlí.

„Jsem první, kdo z mé rodiny na farmě opravdu žije. Když jsem byla malá, otec měl svůj obchod ve městě, proto jsme bydleli tam.“

Původní okna správní budovy byla umístěna vysoko nad úrovní očí, a tak neumožňovala výhled na úžasných 121 hektarů pozemku, takže jejich výměna za větší byla při rekonstrukci prioritou.

Vzhledem k hrubé betonové střeše a 36 cm tlustým betonovým zdem nešlo o žádný průměrný projekt. Pro architekty z Dane Design Australia, kteří projekt realizovali, to byla opravdová výzva.

I když měli do té doby s prací s betonem bohaté zkušenosti, s prvním zásahem do betonové zdi si uvědomili, jak náročný úkol je čeká. „O vysoké úrovni znalostí betonu starých inženýrů Air Force by se dala napsat knížka,“ s uznáním hodnotí Dane.

Rekonstrukce měla vést k tomu, aby zachovala dobový vzhled a původní design. Když stojíte před betonovým boxem hlavní části domu, první dojem staré administrativní budovy je zcela zřejmý.

Vzhledem k tomu, že dům byl dlouhou dobu prázdný, nevyhnul se řádění vandalů. Původní dřevěné podlahy byly zničeny, a tak je otec Helen nechal pokrýt betonem, což bylo v té době nejlevnější  řešení. Dnes podlahy odhalují kus historie budovy.

Jsou kombinací starých a nových materiálů, betonu a dřeva blahovičníku, který je charakteristický pro oblast  Jižní Austrálie.

Půdorys původní administrativní budovy tvořila dlouhá hala s místnostmi po stranách.  Palubky běží v různých směrech a naznačují, kde se předtím jednotlivé místnosti nacházely.

Dalším náročným úkolem bylo otevřít společenský prostor domu. Protože se odstranilo několik zdí, museli architekti použít ocelové sloupy na podepření těžkého betonového stropu. Ocelové podpěry vytvářejí dojem, jako by byly součástí původní budovy.

„Není to jenom obyčejný dům, je to opravdu báječné místo k bydlení, pro domov – prostorné a klidné. Místo, které vypráví svůj příběh i novým generacím,“ dodává spokojená majitelka.

TEXT: Andrea Mičková, FOTO: Dane Design Australia