Luxusní lázně v srdci pouště
Wellness zařízení má sloužit k uvolnění těla i mysli. Proto v něm nesmějí chybět obligátní prvky lázeňského vybavení, jako jsou venkovní i interiérové bazény, zahrady či relaxační prostory určené k meditaci.
Základy rozlehlého lázeňského resortu budou včleněny do krajiny. Před pouštním terénem by ovšem měly zároveň ustupovat směrem do moře. Některé prvky architektury proto mizí pod zemským povrchem a opět nad něj vystupují.
Projekt Destination Spa + Resort klade enormní důraz na vytvoření souhry mezi zastavěným a prázdným prostorem. Snaží se sbližovat tři nejdůležitější přírodní elementy, které jsou podstatnou částí tohoto architektonického počinu a jsou jimi země, voda a obloha.
Vedoucí architekt projektu Chad Oppenheim nechal část resortu zapustit pod zem. Přiměly ho k tomu místní zvyklosti i surovost okolí.
K relaxačně laděnému objektu bude přiléhat několik bazénů. Jejich vodní plocha má opticky splývat s hladinou moře a navozovat dojem nikde nekončícího prostoru.
Přesné umístění lázeňského areálu je zatím neveřejné. Jisté ovšem je, že se bude rozkládat na 263 hektarech pouště, v místech, kde její okraje smáčí mořská voda.
Vedoucí architekt, který je zásadovým příznivcem environmentálního proudu architektury ohleduplné k životnímu prostředí, v projektu prosadil rovnováhu mezi základní hmotou a kompozicí výrazných i jednoduchých forem a tvarů.
Noční pouštní krajina umocňuje vyznění plánovaného monumentálního areálu. Resort bude ozdobou rozhraní mezi pískem a vodní plochou.
Návrh lázeňského resortu získal v květnu 2016 cenu poroty Architizer A+Award. Prestižní architektonické soutěže se přitom účastnily projekty zaslané z více než stovky různých zemí světa. Konkurence byla vysoká.
Wellness zařízení má sloužit k uvolnění těla i mysli. Proto v něm nesmějí chybět obligátní prvky lázeňského vybavení, jako jsou venkovní i interiérové bazény, zahrady či relaxační prostory určené k meditaci.

Vítězem architektonické soutěže Architizer A+Award se v roce 2016 stal relaxační areál  Destination Spa + Resort. Špičkový wellness resort by měl vyrůst na poušti a odrážet v sobě principy jedné z nejvlivnějších civilizací.

Konkrétnější informace o umístění či zadavateli stavby jsou zatím tajné. Veřejně známý je pouze architektonický ateliér, který stojí za sofistikovaným designem areálu.

Oppenheim Architecture shromáždil za dobu svého působení impozantní portfolio, v němž se vyjímají rezidenční i komerční projekty, hotelové resorty a obchodní i kancelářské prostory.

Mezinárodně orientované studio už realizovalo stavby v pětadvaceti zemích světa včetně Floridy, Švýcarska, Filipín nebo Spojených arabských emirátů.

Právě Emiráty mají vzhledem ke specifickým přírodním podmínkám Arabského poloostrova, progresivnímu vývoji i místní zálibě v přepychových stavbách nejblíže k možnému budoucímu umístění výjimečného lázeňského komplexu.

Investor vyčlenil pro rozlehlý resort 263 hektarů půdy. Jeho součástí budou impozantní zahrady, vnitřní i venkovní bazény, společenské prostory i místa vyhrazená k meditaci.

Krajinu, kam bude komplex zasazen, charakterizuje přechod mezi pouští a mořskou hladinou.

Pramenem inspirace pro moderní design stavby se staly hned dva zdroje, které mohou působit protichůdně.

V první řadě se v nadčasové monumentálnosti zrcadlí touha integrovat místní stavitelskou tradici, která už dlouhé stovky let zapouští své budovy do země a chová vysokou úctu ke krajině.

Druhý pramen vyvěrá z nejnovějších vědeckých poznatků, které posouvají pomocí nejmodernějších konstrukčních technik pomyslné hranice reality až na jejich samý okraj.

Setkání těchto tendencí se projevilo v symbiotickém propojení stavby s terénem, a toto soužití je přínosné pro obě strany.

Majestátně klidná pouštní krajina zdůrazňuje nadčasovou monumentálnost plánované stavby, která na oplátku vede se svým okolím dialog a zachovává důstojnost pouště.

Text: Klára Beščecová, Foto: Oppenheim Architecture