Gratulujeme, pořídit si pejska je výborné rozhodnutí! Na příchod štěňátka se ale pořádně nachystejte. Nechcete se přeci vracet domů s hrůzou v očích a čekat, co že to váš miláček zase doma zničil?
Kromě nákupu pelíšku, žrádla, obojku, musíte na příchod nového člena rodiny trochu připravit i náš byt. Obzvlášť chodíte-li do práce a pejsek bude trávit půl dne doma sám.
Takže na co se zaměřit?
Neděste se, žádné velké stavební úpravy před příchodem štěněte nebudou potřeba.
1. Připravte podlahu
Malé štěňátko koná potřebu častěji než starší pejsek, připravte se, že občas doma najdete loužičku. Pro majitele dřevěných podlah je riziko, že mu po ní zůstane památka.
Majitelé koberců jsou ohroženi hned dvěma riziky – zaprvé může pes označit koberec loužičkou a za druhé mohou lezoucí vlákna lákat pejska ke hře. Během dopoledne máte osnovu drahého perského koberce rozpletenou.
V obou případech zvažte dočasné zakrytí podlahy materiálem, který lze snadno omýt – například linoleum. Pokud se vám podaří naučit štěně chodit na speciální podložku, máte z půlky vyhráno.
2. Pozor na elektriku!!!
Projděte byt a zkontrolujte všechny šňůry! Na obrázku vidíte 4 měsíce starého psa, který se snažil překousat kabel, a dostal zásah elektrickým proudem. Naštěstí má tento příběh dobrý konec.
Majitelé našli pejska včas a vzali ho k veterináři, který mu zachránil život. Nakonec nebyla nutná ani operace, stačilo poranění ošetřovat hojivým gelem na dásně, který pomohl k zahojení popáleniny. Takový příběh nemusí vždy dopadnout dobře.
Odstraňte, proto nepotřebné šňůry. Kabely, které vykukují nebo visí v dosahu psa, zkuste zamaskovat, něčím překrýt nebo je vést mimo jeho dosah. Vyměňte obyčejné prodlužovací šňůry za šňůry s vypínačem a důsledně je vypínejte.
3. Oddělejte věci z nižších pater
Mějte na mysli, že pokud se pes přes den probudí, bude hledat nějakou vhodnou zábavu.
Pro jistotu vykliďte spodní poličky a při odchodu do práce zkontrolujte, zda někde nevykukuje zapomenutý kousek oblečení či nějaký jiný předmět vhodný ke kousání. Stačí, když zapomenete přes židli přehozenou oblíbenou mikinu.
Ta může v psovi probudit lovce, který si nedá pokoj, dokud ji nedostane. Hlavně nezapomínejte, že štěňátko roste a dosáhne stále výš a výš.
Před odchodem z bytu pečlivě zkontrolujte, zda jsou schované kabely s elektrikou a snažte se oddělat nebezpečné věci z dosahu štěněte. Pokud se pes dostane například k plastovým věcem, může se při jejich kousání poranit.
Ošetřete poraněné místo v tlamě hojivým gelem na dásně a příště byt lépe zkontrolujte.
Pokud chcete předejít škodám, unavte psa během společně strávených chvil. Pes potom přes den, když není pán doma, bude dospávat a nebude demolovat zařízení. Pro zabavení psa nastražte různě po bytě hračky.
K tomuto účelu výborně poslouží větvičky či kousky dřeva, které můžete posbírat venku při procházce. Psovi můžete nabídnout žvýkací tyčinky, které ho na chvíli zabaví a pomohou při čištění zubů.
Velkému zklamání můžete předejít také tím, že před příchodem štěněte do bytu nebudete pořizovat nové a drahé vybavení, ale s tímto nákupem počkáte, až štěně trochu odroste.
Potom stačí jen trocha trpělivosti při výcviku psa a schovívavosti k případným škodám a budete bohatě odměněny láskou a oddaností vašeho nového parťáka.