Hluk v domácnosti může být extrémně nepříjemný. Pokud trvá opravdu dlouho a přesahuje určitou hranici, může být i zdraví škodlivý. Ať už pochází z hlučné silnice, nočního baru nebo od sousedů, vždy existuje způsob, jak ho řešit.
Pojďme se tedy podívat na to, jak účinně odhlučnit byt či dům a užít si tak klidný spánek i domácí pohodu bez rušivých zvuků z venku.
1. Zjistěte, kudy hluk proniká
První krok je vždy jasný. Je třeba zjistit, jaké hladiny hluku doma máme. Podle toho, jak budou vysoké můžeme určit, jestli je hluk v bytě jenom nepříjemný nebo rovnou zdraví škodlivý. V druhém případě pak musíme celou záležitost řešit co nejrychleji.
Technické normy pro nové budovy stanovují noční limit na hluk v bytě 30 dB, přes den je to pak 40 dB. Abychom zjistili, kudy do domácnosti hluk proniká, je dobré se poradit s odborným projektantem.
Ten pak dokáže podle situace navrhnout konkrétní řešení. Vyhneme se tak tomu, že se narychlo pustíme do nákladného řešení, které náš problém ani nevyřeší. Někdy je nutné nechat si hluk přeměřit odbornou firmou.
2. Nejčastější problémové místo – okna
Nejčastějším místem průniku hluku do bytu jsou okna. Zvláště v případě, kdy jsou okna umístěna přímo před rušnou silnicí nebo frekventovanou ulicí, je jejich správné odhlučnění klíčové.
Často rozšířenou chybou je představa, že záleží na materiálu, ze kterého je okno vyrobeno. Standardní plastová nebo dřevěná okna mohou do domácnosti propouštět téměř stejné množství hluku, rozdíl je zde zhruba 1 dB.
Podobné je to s počtem okenních tabulí.
Bývá to velmi častý omyl, ale pravdou je, že rozdíl mezi běžným dvojsklem a běžným trojsklem v útlumu hluku je opět jen 1 dB. V případě trojskla navíc může totiž docházet k rezonancím v důsledku otřesů ze silnice nebo průmyslového areálu, což vnímanou hladinu hluku ještě zvýší.
Na řešení těchto problémů se vyrábějí speciální protihluková okna. Ta už svou konstrukcí podporují odhlučnění.
Mají totiž rozdílnou sílu skleněných tabulí, případně jde o tabule spojené speciální protihlukovou folíí. Vedlejší benefit lepených skel je to, že jsou zároveň bezpečnostní.
Velmi důležitá je ale jejich správná montáž oken, tedy protihluková úprava připojovací spáry okna. Správně vybraná a nainstalovaná protihluková okna dokážou snížit hladinu hluku v domácnosti až o 70 %.
Než investujete do protihlukových oken, proberte řešení s projektantem. Pokud jsou na vině obvodové zdi, váš problém okna nemusí vyřešit.
3. Co dělat, když hluk proniká zdmi či podlahou?
Může se také stát, že hluk proniká do domácnosti skrz obvodové zdi, případně skrz strop nebo podlahu. V takovém případě jde problém řešit především obložením problémového místa další vrstvou izolačního materiálu.
To zní jako relativně jednoduchý úkol, je ale důležité správně vybrat izolační materiál, a dále především jeho tloušťku. Pokud zvolíme příliš tenký, problém s hlukem nevyřešíme, a ještě jsme za rekonstrukci utratili velké množství peněz.
Hlavním zádrhelem při odizolování stěn nebo podlah jsou právě vysoké náklady. Za materiál utratíme řádově desítky tisíc. Pokud si chceme odhlučnění provést sami, ušetříme alespoň na nákladech za práci, riskujeme ale špatnou instalaci nového těsnění.
Vlastnoruční posílení izolace podlahy nebo stropu proto vždy určitě minimálně konzultujte s odborníkem, než se do něj pustíte.