Boom se zbrzdí, bydlení v nájmu bude trendy!
Lidí, kteří si přejí odpovídající bydlení, stále přibývá. Jenže v České republice poptávka na realitním trhu převyšuje nabídku, a tak jsou byty drahé. Pro mnohé až nedosažitelně, což je velkým problémem aktuální doby.
„V prezidentských debatách se na toto téma vůbec nikdo nebavil, politici neví, co s tím dělat. Přitom jde o časovanou bombu. Začínající rodiny si stále nemohou dovolit jít do vlastního bydlení,“ prohlásil Martin Fojtík, expert na realitní trh.
Podle společnosti Fincentrum Reality jsou byty v současné době až o 30 procent dražší než před dvěma lety. Jak se vyznat v současném realitním trhu – je stále výhodné pořídit si vlastní bydlení, nebo myslet na nájem?
Je lepší prodat nemovitost v tomto roce, nebo ceny budou ještě stoupat? A je výhodné si pořídit byt na komerční využití?
Ceny se konečně ochladí!
Největší zájem v roce 2018 bude o byty 2+kk, nejlépe v novostavbách, a ještě lépe v centrech velkých měst. Takových nemovitostí ale ubývá… Nebo je tomu opravdu tak? „Nabídka bytů je ve skutečnosti stabilní.
Trh s novými nemovitostmi mírně roste, jenže to na uspokojení poptávky prostě nestačí. Nejvíce se daří seconhandovému bydlení, tedy prodeji starších bytů v panelácích nebo činžácích,“ vysvětlil Martin Fojtík, realitní expert.
Průměrná cena za metr čtvrteční se pohybuje kolem 80 tisíc korun za metr čtvrtečních, tedy pokud jde o bydlení v centrech největších českých měst. Nejlepší byty pro rodinu se pohybují kolem 6 milionů korun.
Co se dá čekat v roce 2018 – půjdou cenu dolů, či výše? „Myslím, že se konečně situace uklidní, trh poroste v meziročním srovnání kolem 7 procent, což ceny ochladí. Vliv na to má i skutečnost, že hypotéky nebudou už takovou samozřejmostí.“
Kupujete byt? Vyzvídejte u sousedů
Pokud jste rozhodnutí jít do nového bytu, přemýšlejte! „V prvé řadě je potřeba se zamyslet, jestli na tom mám, banka totiž nedává stoprocentní hypotéku. Nejzásadnější věcí na nemovitosti je lokalita.
Je v dostupné vzdálenosti školka, škola, lékařské vybavení, nebo prodejna potravin?
Když koupím dům na poli, používáním vozidla se životní náklady zvyšují,“ dodal Martin Fojtík, provozní ředitel z Fincentra Reality, podle kterého se podceňuje jedna věc – zájemci o nový byt si nezjišťují plno základních informací.
„Zapomíná se na to, že je možné si popovídat se sousedy a zjistit, jak se jim tam žije. Zkontrolovat, kdo nemovitost prodává. Jestli se jedná o developera, soukromého vlastníka nebo družstvo.
Nebo zda se bude platit v dohledné době nějaké budoucí rekonstrukce,“ vysvětlil Fojtík.
Cestujete? Jděte do nájemného bydlení!
V České republice je to už zavedené klišé – většina dává přednost vlastnímu bytu nebo domu. To v dalších zemích Evropy je přístup odlišný. Například v Rakousku bydlí v nájmu kolem 40 procent lidí. „Rozdíly mezi vlastním a nájemním bydlení se stírají.
Výdaje za nájem dosahují stejné výše jako hypotéka,“ doplnil Martin Fojtík z Fincentra Reality. „Je potřeba si uvědomit, že hypotéku mohu splácet 30 let a pokud nebudu schopný platit, tak byt vezme banka. Takže je skoro jedno, jestli využijete nájemného bydlení nebo hypotéku.“
Podle makléřů bude rok 2018 renesancí v nájemném bydlení. Ve velkých městech se očekává nárůst poptávky po tomto způsobu bydlení kolem 20 procent.
Průměrná cena za nájemné bytu o dispozici 2+kk v největších českých městech bude v roce 2018 činit více než 14 tisíc korun. To nájemné bytů 3+kk v největších vychází na více než 18 tisíc korun. Hypotéky se leckdy cenově pohybují výše.
Navíc podle zhruba třetiny oslovených makléřů může úroková sazby vyšplhat dokonce až na 3 procenta. Úhel pohledu by podle Fojtíka měl být jinde. „Chci zůstat na jednom místě, kde mám nablízku svůj byznys a rodinu?
Nebo pracuji v oblasti, ve které často cestuji a nechci se vázat na jedno místo? Potom bych měl uvažovat o nájemném bydlení. Je to spíše o psychologické preferenci.“
Prodej bytů? Lepší cenu neodstanete!
Také váháte? Polezou ceny nemovitostí ještě výše, vyplatí se v roce 2018 prodat byt a přestěhovat se do lepší a větší nemovitosti? „Na realitním trhu platí jedno pravidlo – lepší než v současné době s cenami to nebude.
A pokud někdo věští růst cen, tak jeho křišťálovou kouli bych chtěl mít,“ tvrdil Martin Fojtík. Tedy jinak – pakliže se rozhodnete prodat nemovitost, aktuální cena je dobrá. Má to však svá pravidla, nebo lépe řečeno doporučení.
Pokud si s cenou nejste jistí, v klasickém postupu se podívejte po okolí, kde se byty prodávaly. Je však rozdíl mezi nabídkovou a reálnou cenou.
„Proto bych určitě doporučil, aby vám s prodejem poradil makléř. Zejména zkušený a proškolený. Svým profesionálním přístupem může docílit větší ziskové ceny pro vás,“ dodal Fojtík.
Právě makléři budou v roce 2018 jedním z hlavních témat a jejich práce bude bedlivě pozorována. „V České republice jich je stále dost a tato činnost by se měla začít už konečně regulovat,“ dodal Martin Fojtík.
Pokud však přemýšlíte o tom, že si pořídíte byt na komerční účely, není to v roce 2018 příliš vhodný krok. Ačkoliv roste poptávka po nájemném bydlení, ceny nemovitostí jsou natolik velké, že se to tolik nevyplatí.
„Pro lidi, co plánují mít z nemovitosti primárně finanční užitek, nastala nejhorší možná doba. Výnosnost se rovná skoro nule,“ prohlásil Martin Fojtík z Fincentra Reality.
Současní majitelé bytů se také domnívají, že mohou ceny nájmu neustále zvyšovat, což ale tak úplně není. „Pro rok 2018 bude platit, že je lepší stálý nájemník za nižší příjem, než vyšší nájem ale nestabilní nájemník.“