CZECH DESIGN WEEK SÁZÍ NA JMÉNA

PŘEDSTAVENÍ KAFKOVY PROMĚNY S LITOGRAFIEMI OD PETRA NIKLA A CENA PRO VÍTĚZE OD PETRA NOVAGUE: CZECH DESIGN WEEK SÁZÍ NA JMÉNA

Czech Design Week (dále CDW) představí Pražanům tvorbu více než 90 mladých a talentovaných designérů z České republiky. Na festival, který se koná od 7. do 13. listopadu 2016 v Kafkově domě, budou návštěvníky lákat i velká jména.

Příkladem za všechny je představení knihy Proměna od Franze Kafky s nejstarším českým překladem a litografiemi od Petra Nikla. Křest je jednou z mnoha položek pestrého doprovodného programu, kterým se festival odlišuje od podobných akcí.

Dále se můžete těšit například na hřiště ve virtuální realitě, designový bar 21. století a tech-house party, ale také na promítání krátkého filmu od Amnesty International s DeNirem v hlavní roli anebo panelovou diskuzi s právníky se zaměřením na ochranu tvůrců uměleckých děl.

Program Czech Design Weeku se tak trefí do chuti všech návštěvníků, kteří mají slabost pro design, umění, hudbu, kulturu a kreativní trávení volného času.

Na formování podoby festivalu a výběru designérů, kteří se v listopadu představí pražským návštěvníkům, se podílelo mnoho zajímavých osobností ze světa umění a kultury.

Mezi kurátory, kteří prošli všech 150 přihlášek, jsou například podnikatel a filantrop Václav Dejčmar – pořadatel Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, galeristka Iva Nesvadbová – ředitelka veletrhu současného umění Art Prague, a Petr Novague – jeden z předních českých designérů oceněný cenou The Red Dot.

Právě Novague také navrhne cenu pro designéra s nejlepší instalací a také pro objev roku. Uměleckým ředitelem je Petr Hájek, majitel galerie moderního umění The Chemistry Gallery a obchodu The Chemistry Design Store. Zajímavý program a dobrý výběr jsou tedy zaručeny.

„Chtěli jsme, aby Czech Design Week nebyl jen statickou výstavou, ale spíše živou a proměnlivou formou, která bude každý den pro návštěvníky zajímavá z jiného úhlu.

A tak jsme se spojili s barovými inovátory ze Schweppes, dirigenty virtuální reality xLab, lidskoprávní neziskovou organizací Amnesty International, českou graffiti legendou Zeb One a spoustou dalších.

Důvodů, proč přijít, je skutečně mnoho – a jedna návštěva bude častokrát málo,“ říká Petr Hájek, umělecký ředitel festivalu a majitel galerie The Chemistry Gallery.

První vystavující designéři jsou už uveřejněni na webu www.czechdesignweek.cz a další stále přibývají.

Mezi jména, která si ale určitě zaslouží pozornost návštěvníků, patří podle Hájka Cyril Dunděra, Ondřej Lalák, Leo Macenauer nebo Vladimír Staněk se svou limitovanou kolekcí.

Ředitel festivalu Lukáš Pipek zase doporučuje navštívit místnost 224, kde Michal Marek představí formou tematické instalace novou kolekci Rebélie 2017. Zcela jistě podle něj stojí za to zhlédnout novou kolekci od studia IDDE, nazvanou The Concrete Age 2016 – jedná se totiž o světovou premiéru za mezinárodní účasti designérů.

„Letos představíme designový mix – příkladem jsou porcelán, sklo, šperky, průmyslový design, dětské oblečení, hračky, pánskou i dámskou módu, několik premiér v knižním odvětví, diskuzi o vývoji video her nebo diskuzi na téma autorského práva.

Letos bude asi dominovat módní oblečení, minulý rok to byly šperky,“ dodává Pipek.

Velkým lákadlem pro fanoušky technologií, her a virtuální reality potom bude 4. patro Kafkova domu, kde bude po celý týden virtuální hřiště od xLab/Virtoo.

Návštěvníci si budou moci na celkem 6 interaktivních stanovištích například zahrát na laserovou harfu, soutěžit v odpalování ovoce ve virtuálním prostředí nebo se vydat na virtuální prohlídku Prahou.

Studio xLab také na 3D tiskárně vytiskne cenu pro vítěze podle návrhu Petra Novague.

Milovníci vůně knih budou nadšení z křtu Kafkovy knihy Proměna. Kniha bude vydána v nejstarším českém překladu s litografiemi Petra Nikla, který se bude křtu osobně účastnit. Křest s odhalením a autogramiádou se uskuteční v sobotu 12. 11. přímo v Kafkově domě.

ADRESY LOKACÍ:

Kafkův dům, Náměstí Franze Kafky 1, Praha 1

The Chemistry Gallery, Bubenská 1, Praha 7

The Chemistry Design Store, U Lužického semináře 11, Praha 1

OFICIÁLNÍ WEB: www.czechdesignweek.cz

FACEBOOK: www.facebook.com/czechdesignweek.cz/

INSTAGRAM: www.instagram.com/czechdesignweek.cz/

VIDEO TEASER: https://youtu.be/vfZG4Y4ZQhI