Doplňte svou zahradu o praktickou pergolu

Chcete sdílet tento článek?

Pergola se v poslední době stává oblíbeným a vyhledávaným doplňkem mnoha zahrad. Klidné posezení totiž dokáže posunout na ještě lepší úroveň a výsledkem je pohodové zákoutí, ve kterém je radost relaxovat.

Přečtěte si, odkud vlastně pergola pochází a jak se postupem let vyvíjela. V článku vám zároveň prozradíme, jaké typy pergol a přístřešků v současné době na trhu najdete. A dozvíte se, jaké výhody a nevýhody se s jednotlivými variantami pojí.

Co je to vlastně pergola, přístřešek či altán?

Pergola je architektonický zahradní prvek, který je složený z volně stojících a nahoře propojených sloupů. Velmi často slouží i pro růst nejrůznějších popínavých rostlin, které z prostoru pod pergolou vytváří stinné místo ideální pro venkovní posezení.

Ve většině případů slouží jako určité propojení domu se zahradou. Prostor pod pergolou je ideální pro umístění zahradního nábytku a vytvoření relaxačního koutku pro pohodové chvíle strávené s vašimi nejbližšími.

Altán je samostatně stojící zastřešená stavba. Přístřešek je pak stavební konstrukce chránící prostor pouze shora, ale neuzavírající ho plně ze stran. Stavební zákon tedy mezi těmito typy staveb rozlišuje, v praxi ale mnohdy pojmy splývají.

Pergoly v historii: Kde se objevily poprvé a na co se používaly?

Historie pergol sahá až do roku 1400 před naším letopočtem. V té době se pergola začala objevovat v Egyptě a sloužila jako vstupní cesta do zahrady. Tehdejší Egypťané pravděpodobně tento prvek oceňovali díky jeho estetickým i funkčním vlastnostem – přeci jen získali příjemný stín.

Postupem času se pergola začala rozšiřovat i do dalších oblastí. Zámožní lidé využívali pergoly k tvorbě složitých závěsných zahrad. Běžní občané poté tyto prvky využívali při pěstování nejrůznějších plodin – například jako podporu pro vinnou révu.

VÍTE, ŽE označení pergola pochází z latinského slova pergula, které znamená krytí?


Historická pergola zdobená popínavými rostlinami.

Pergola vs. zimní zahrada: Je to to samé?

Není. Zimní zahrady se totiž pyšní důmyslným systémem zasklení, které udrží teplo uvnitř po celý rok a relaxaci na zahradě si můžete užívat i v zimě. Zároveň však disponují posuvným systémem, který můžete v letním období odsunout a užívat si volně proudící čerstvý vzduch.

Jaké druhy pergol existují?

V současné době již existuje množství pergol z nejrůznějších materiálů. Když začnete vybírat pergolu, nejčastěji narazíte na materiály: dřevo a hliník. Vedle toho jsou samozřejmě i pergoly kovové, plastové či zděné.

Pergoly se dále dělí dle typu zastřešení. Na trhu najdete modely s pevnou, posuvnou nebo rolovací střechou. Nejnáročnější na výrobu i montáž je pergola s naklápěcími lamelami, tzv. bioklimatická.

Dřevěné, hliníkové a moderní bioklimatické pergoly si v článku rozebereme více. Přečtěte si, co od každé z nich očekávat a jaké výhody a nevýhody se s jednotlivými materiály pojí.

Dřevěné pergoly

První a zřejmě i nejběžnější variantou jsou pergoly ze dřeva, které nijak nenaruší přírodní vzhled vaší zahrady. Pokud vsadíte na obyčejné dřevo, může se jednat o poměrně levné řešení, zvláště pokud se do stavby pustíte sami. S kvalitnějším dřevem (například cedrovým) poté cena pochopitelně roste.

Možnou nevýhodu však symbolizuje skutečnost, že je potřeba dřevo pravidelně ošetřovat. Dřevěné trámy musíte natírat barvou, olejovat a čas od času i brousit.

Hliníkové pergoly

Velmi často se můžete setkat s hliníkovými pergolami. Pro tento materiál je charakteristická vysoká odolnost – hliník nerezaví a navíc je takřka bezúdržbový. Také případné čištění vám nezabere příliš mnoho času a na výběr většinou máte spoustu různých designů. Zvolit si proto můžete i imitaci dřeva. A co teprve hliníková pergola s krbem? Takové útulné prostředí jednoduše nebudete chtít opustit

Počítejte s vyšší pořizovací cenou oproti dřevěným pergolám.

High-tech bioklimatické pergoly

Bioklimatické pergoly (např. PLACEO) bychom právem mohli označit za nejnovější a nejmodernější trend mezi hliníkovými přístřešky určenými pro relax. Spojují přitom prvky zastřešení, stínění a regulovatelné ventilace.

Bioklimatická pergola má skrytý motor, který z ní nijak nevyčnívá. Jednotlivé lamely jsou přitom odolné i vůči sněhu. Střešní profily lze polohovat pomocí dálkového ovládání, čímž uživatel získává maximální pohodlí.


Bioklimatická pergola se v případě nepříznivého počasí automaticky uzavře. Zdroj: Alaris.cz 

Bioklimatická pergola může mít také speciální dešťový a větrný senzor, díky kterému se v případě nepříznivého počasí automaticky uzavře. A vás po příchodu domů nepřekvapí třeba mokrý zahradní nábytek nebo gril umístěný pod pergolou.

Moderní technologie jsou pochopitelně spojeny s vyšší pořizovací cenou. Pokud však hledáte trvalé a funkční řešení, jedná se o skvělou variantu.

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články