V roce 2016 představil designér a šperkař Hanuš Lamr novou kolekci šperků s názvem FOLKLOR. Po jejím uvedení na přehlídce současného designu Designblok 2016 se aktuálně zařadila na shortlist prestižního ocenění Czech Grand Design v kategorii Designér šperku roku.
Zda si cenu nakonec odnese, to se dozvíme 21. března 2017.
Kolekce Folklor je inspirována mj. tvorbou Dušana Jurkoviče a stylem vycházejícím z lidového umění té doby. Designér nás unáší daleko od hlučícího davu, do ticha a nitra, na rozkvetlé louky i zpátky do dětství.
V kolekci se objevují např. prvky makovic či žaludů soustružených ze dřeva a decentně kombinovaných se stříbrem. Část kolekce je výrazně barevná (např. motiv šípků), druhá část se nese spíše v tónech přírodních materiálů.
S kolekcí se momentálně mohou seznámit i mimopražští zájemci – v centru architektury a designu Neumannka v Prachaticích. Kolekce Folklor je zde vystavena spolu s textilními objekty umělcovy manželky, výtvarnice Zlatky Lamrové.
Hanuš Lamr
Designér a tvůrce osobitých šperků Hanuš Lamr (1976) je absolventem Ateliéru sochařství kovu a šperku pod vedením V. K. Nováka na pražské VŠUP. Absolvoval profesní stáže v Izraeli a v Německu, v současnosti žije a tvoří v Praze.
Jeho dílo je zastoupeno v mnoha sbírkách soukromých sběratelů i kulturních institucí, např. v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V roce 2011 byl osloven Ministerstvem zahraničních věcí ČR a vytvořil speciální brož pro Madeleine Albright.
V roce 2014 představil Lamr svou práci na prestižním veletrhu luxusních šperků a hodinářství Inhorgenta v Mnichově.
Jeho celoživotní inspirací je příroda, pro svou práci nejčastěji volí stříbro, zlato, drahé kameny a také syntetickou pryskyřici s práškovými pigmenty. Rád tyto materiály používá neomezeně, experimentuje s nimi a vzájemně je propojuje.
To je velmi dobře vidět v jeho kolekcích jako Crassulaceae, Fructus, Pisum, Coniferum či u aktuálního Folkloru.
www.hanuslamr.com