Vnější vzhled domu je velkým závazkem vůči okolnímu prostředí. Výběr barev, které na obal domu použijete, si proto pořádně promyslete. Odbornice z Hornbachu radí, co vše je třeba vzít v úvahu při hledání vhodných barevných kombinací.
Omítka představuje nejoblíbenější způsob úpravy fasády. Její předností je, že je možné ji aplikovat téměř na jakýkoli podklad. Konkrétní druh omítky vybíráme podle toho, na jaký podklad ji budeme nanášet a jakého vzhledu a struktury chceme dosáhnout.
Přednost dejte odolným materiálům, které fasádu ochrání před ultrafialovým zářením a snadno se nanášejí. „Výběr barevnosti omítky záleží na tom, zda preferujete teplé nebo studené tóny.
Pokud chcete, aby váš dům vynikl, měl by přirozeně ladit s okolním prostředím.
Barva by měla korespondovat se stylem domu, s použitými materiály a barevností střechy či oken,“ vysvětluje Monika Linghartová, odbornice z oddělení barev a laků v projektových marketech Hornbach.
Světlé barvy mají tendenci dům opticky zvětšit, zatímco tmavé barvy ho zmenší. K dřevěným detailům, jako jsou vchodové dveře, okna nebo dveře do garáže, se lépe hodí neutrální odstíny, které podtrhnou přirozenou krásu dřeva.
Domy v tradičním stylu lépe doplní konvenční barvy, zatímco netypické tvary či moderní domy vám poskytnou možnost použití odvážnějších odstínů.
„Ujistěte se, že exteriérové barvy nevybíráte při umělém světle, které dokáže skutečnou barvu výrazně změnit. Barvy vybírejte venku, ne však na přímém slunci. Pamatujte také, že na malých plochách se syté barvy zdají intenzivnější, než ve skutečnosti jsou.
Na velké ploše domu mohou působit světleji, než byste chtěli,“ upozorňuje Minoka Linghartová z Hornbachu.
Pokud si neumíte představit, jak výsledná barva bude na fasádě vypadat, online aplikace plánovač exteriéru vám napoví.
Detaily dotvářejí celek
Celkový dojem fasády dotvářejí i okna a dveře či další detaily. Ty by měly s fasádou barevně ladit. Použít můžete barvy kontrastní anebo světlejší či tmavší odstíny barvy omítky. „Plastové dveře nabízejí mimořádně širokou barevnou škálu.
Dveře kovové či dřevěné je sice složitější najít v netradičních barvách, můžete je však jednoduše přetřít. Stačí podle materiálu dveří vybrat vhodnou barvu.
Pokud se nebojíte sytých barevných akcentů, sáhněte po žluté, limetkově zelené, oranžové nebo červené barvě. Konzervativnější stavebníci mohou vyzkoušet tmavé tóny zelené, bordó nebo lilkové,“ radí Monika Linghartová.
Jestliže přemýšlíte nad barvou okenních rámů, zvažte, zda si přejete, aby rámy vynikly nebo splynuly s domem. „Bílé či jiné světlé odstíny mají tendenci okno zvýraznit a připoutávají pozornost k architektonickým prvkům.
Naopak tmavé odstíny lépe splynou se sklem, což vytváří vizuálně příjemný vzhled,“ říká odbornice z Hornbachu.