Jak správně vybrat klimatizaci?

Pokud se potřebujete v letních měsících ochladit, máte v současné době na výběr z celé řady mobilních nebo pevně instalovaných klimatizací. Jak si ale mezi nimi vybrat?

Zde jsou čtyři klíčové parametry, jež je nutné zohlednit při výběru kvalitní domácí klimatizace

Typ klimatizace

Mobilní klimatizace mají oproti pevně instalovaným jednu zásadní výhodu, jež plyne z názvu –  lze je přenášet místa na místo. To pevně instalované klimatizace nabízejí více výhod:

„Především ekonomičtější provoz a jelikož se jedná o tepelná čerpadla vzduch-vzduch, umí nejen chladit, ale i vytápět,“ říká Radek Vanduch, hlavní technik společnosti Panasonic.

Výkon

Druhým kritériem při výběru a dosažení komfortní teploty v domácnosti je kalkulace tepelných zisků v místnosti a návrh požadovaného výkonu. „Ten primárně závisí na objemu prostoru místnosti, ve které chcete chladit.

Sekundárně závisí na jiných faktorech včetně použitých stavebních materiálů nebo orientaci oken,“ říká Vanduch.

Náklady na provoz a účinnost

Primárním provozním nákladem je příkon elektrické energie, jež se spotřebovává na provoz kompresoru. Dobře uchopitelný údaj je v tomto ohledu energetická třída zařízení – určitě nekupujte jednotky nižší než A+.

Se spotřebou úzce souvisí i účinnost, ke které se u klimatizací váže Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER).  Tento údaj – u kterého platí čím vyšší, tím lepší – vyjadřuje energetickou účinnost v období celého roku ve stejném operačním (chladícím) režim

Výbava

Klimatizace se liší řadou přidaných funkcí, jež ale ovlivňují i celkovou cenu zařízení. Nejlevnější jednotky mají ve standardním vybavení „pouze“ základní funkce a provozní režimy.

„Lépe vybavené modely ale přicházejí s řadou vychytávek, včetně nočního režimu, detektoru slunečního svitu nebo ovládání přes internet,“ uzavírá Vanduch.