Jak vybrat správnou tuhost matrace?

Správná tuhost matrace je velmi důležitá – obzvlášť pokud si koupíte zdravotní matrace, které jsou příliš tuhé, tak se pro vás již zdravotní nestávají.

Říkáte si jak to? Stále jsou přece “zdravotní”, tak přece musí sloužit k regeneraci a odpočinku! To není zcela pravda. Musíme rozlišovat váhu uživatele, která ovlivní vnímání tuhosti matrace.

Uživatel vážící 60 kg bude vnímat matraci jako velmi tuhou, ale uživatel vážící 130 kg bude stejnou matraci vnímat jako příliš měkkou.

Rozdílná váha uživatele zatíží matraci jinak, mezitím co uživatel s 60 kg se do matrace téměř nepropadne, tak s váhou 130 kg do stejně tvrdého materiálu naopak propadne až příliš.

Matrace tvar těla těžšího uživatele nebude kopírovat, příliš do ní zapadne a bude ji vnímat  jako příliš měkkou.

Jakou tuhost tedy zvolit? Matrace by neměla být ani měkká, ale ani příliš tvrdá. Správná tuhost matrace dokáže kvalitně podepřít tvar páteře při poloze na zádech.

Při poloze na boku se do matrace musí zabořit rameno a kyčel, aby při pohledu na záda uživatele, byla páteř co nejvíce v rovině.

Jakékoliv vychýlení páteře (při poloze na boku), nebo nedostatečné podepření páteře (při poloze na zádech), vede ke špatné kvalitě spánku, regeneraci a odpočinku. Spánek je velmi důležitý, zásadně ovlivní funkci a výkonnost našeho těla během dne.

Během spánku dochází k důležitým procesům: obnově činnosti buněk, svalů, kloubů a doplnění tělních tekutin.

Jak se určují tvrdosti u pěnových matrací a co znamená jejich označení?

Většina matrací na trhu obsahuje pěny, samozřejmě i ty pružinové.

Proto je velmi důležité vědět, zda se jedná o standardní PUR pěnu (molitan), RE pěnu (recyklovaný molitan), studenou pěnu HR, latex, či matrace z paměťové pěny.

Druh pěny nám ale nenapoví o její tuhosti, nebo životnosti. K tomu potřebujete její přesné označení, neboli RG kód. Označení se většinou skládá ze dvou dvou-čísel :

První dvoj-číslo označuje objemovou hmotnost pěny v kilogramech na metr krychlový (kg/m3). Tento údaj je důležitý pro určení životnosti pěny. Platí čím vyšší číslo, tím je pěna kvalitnější. Rozmezí hustoty se běžně pohybuje od 15–60 kg/m³.

Druhé dvojčíslo označuje odpor proti stlačení v kPa (číslo 30 = 3,0 kPa), což určuje jejich tuhost. Pro výrobu matrací se používají pěny 25–55 (2,5 – 5,5 kPa), kdy:

1. 30 velmi měkké (tuhost 1 z 1–5)

2. 35 měkké (tuhost 2 z 1–5) H1

3. 38 středně tvrdé (tuhost 3 z 1–5) H1

4. 45 tvrdé (tuhost 4 z 1–5) H3

5. 50 velmi tvrdé (tuhost 5 z 1–5)

Například značení pěny HR4040 napoví, že jde o studenou pěnu (HR – High resilience), objemová hmotnost 40 Kg/m3 a 4,0 kPa, tedy tvrdost středně tvrdá až tvrdá (tuhost 3-4) H2-H3.

Celkovou tuhost matrace může ovlivnit profilování a prořezání matrace. Čím je širší a hlubší prořez, tím měkčeji reaguje část okolo prořezu.

Pokud se chystáte koupit zdravotní matraci na internetu, bez vyzkoušení, doporučujeme vybrat takový model, kde je díky rozdílné tuhosti pěn, možné vybírat ze dvou tuhostí. Změna tuhosti se pak volí pouhým otočením matrace.

Některé matrace jdou ještě dál a nabízejí chytré řešení změny tuhosti díky poskládáním jednotlivých vrstev, jako například matrace MULTINO a Visco QUATTRO od českého výrobce Postelia, která má celkem 4 vrstvy pěn, které se dají různě poskládat a vznikne tak až dvanáct kombinací tuhostí, od nejměkčí, po nejtužší.

Pokud máte možnost, rozhodně si matraci vyzkoušejte na specializované prodejně. Při zkoušení dbejte na to:

a) udělat si na testování dostatek času, vyzkoušejte matraci ideálně na 3 minuty, tento čas už o tuhosti a vhodnosti více napoví

b) odložit si bundu, či kabát, jakákoliv další vrstva by mohla zkreslovat pocit z matrace

c) zkoušet ve spánkové poloze, v které nejčastěji spíte

d) matraci nemá cenu posuzovat v poloze na zádech, když spíte výhradně na boku

Odborný prodejce vám poradí a nasměruje vás k typu matrace, která by mohla být vaší váze a spánkové poloze nejpříjemnější. Doporučujeme navštívit některou z našich značkových prodejen, které naleznete v Praze, Brně, Plzni, Ostravě, Hradci Králové a Táboře.

V našich prodejnách platí internetové ceny, které jsou výhodné i díky tomu, že jsme přímo výrobci. Pro více informací navštivte www.spime.cz, nebo www.postelia.cz.