Jarní údržba plastových oken a dveří

Plastová okna i dveře jsou čím dál populárnější, jelikož svým majitelům nabízejí celou řadu výhod. Disponují skvělými tepelně-technickými vlastnostmi, spoří energii, mají dlouhou životnost a nároky na jejich údržbu bývají minimální.

Přesto odborníci radí, aby se jim alespoň jednou ročně dostalo zvýšené péče. A právě jarní měsíce představují ideální příležitost, protože zima dává oknům i dveřím obzvlášť zabrat!

Šetrné mytí je důležité

Na základní údržbu okenních i dveřních profilů stačí umývání pomocí měkkého hadru a vlažné vody.

Mytí provádíme minimálně dvakrát ročně anebo pokaždé, kdy se na povrchu profilu objeví výraznější nečistota, která by ve spojení s dešťovou vodou mohla vytvořit usazeninu.

Na nečistoty, s nimiž si voda neporadí, můžete použít speciální čisticí prostředky na PVC profily nebo saponáty s neutrálním pH bez vůně a barviv. Okno vždy na závěr dostatečně opláchněte čistou vodou, aby na profilu nezůstaly zbytky čisticích prostředků.

„Na čištění rozhodně nedoporučuji používat abrazivní čistidla ani zdrsňující houby, hadry nebo kartáče.

Rovněž doporučuji se vyvarovat používání rozpouštědel či ředidel, která by mohla plast narušit,“ radí Milan Klepsa, hlavní zástupce společnosti VEKA pro ČR a SR. Tato německá firma patří mezi přední světové výrobce plastových okenních a dveřních profilů nejvyšší třídy A.

Pozor na těsnění

Plastová okna jsou osazena těsněním s velmi dlouhou životností, které chrání před průvanem, vodou a dalšími vlivy počasí. Přestože těsnění bývá velmi odolné, je každoročně nutné ho zkontrolovat.

Při kontrole umyjte těsnění v drážkách vodou, která obsahuje jemný čisticí prostředek. Abyste se vyhnuli škodám způsobených vlhkostí, raději rovněž zkontrolujte připojovací spáry mezi osazovacím rámem a zdivem.

Pokud je výplň ve spáře popraskaná nebo se někde uvolňuje, ihned se obraťte na vaši instalační firmu. „Pro odvádění vody, která muže vniknout do drážek rámu, má okno odvodňovací drážky.

Ty u otevřeného okna najdete na vnitřní straně rámu, kde zkontrolujte, zda nejsou ucpány nečistotou,“ říká Milan Klepsa.

Nezapomeňte na kontrolu kování

Odborná montáž zajistí správné seřízení kování, ovšem kvůli nadměrné zátěži či pohybu zdiva je nutné kování občas seřídit. Zkusit to můžete i sami, ale spíš doporučujeme tento úkol svěřit odborníkům.

„Bezchybně nastavená křídla zajišťují optimální těsnost a izolaci proti hluku. I když se to může zdát jako jednoduchá záležitost, je lepší ponechat toto seřízení na odbornících.

V praxi se totiž setkáváme velice často s nesprávným seřízením, o které se pokusil zákazník sám, což vede nejenom k horším poskytovaným tepelněizolačním vlastnostem, ale mnohdy zkracuje i životnost okna či dveří,“ říká Milan Klepsa.

Rovněž doporučujeme na jaře kování promazat tukem či olejem bez kyseliny a pryskyřice a dotáhnout upevňovací šrouby. Vaše okna se vám za tuto minimální péči odvděčí snadným otevíráním a bezchybnou funkčností po celá desetiletí!

„Není totiž výjimkou, že při pravidelné péči a servisu mají okna či dveře z plastových profilů třídy A životnost i 50 let,“ uzavírá Milan Klepsa.