Materiál musíte vidět na vlastní oči

Návrh interiéru není lehký úkol. Ať už je pro nás nebo má sloužit jiným účelům, vždy je důležité myslet na potřeby a cítění osob, které se v něm budou pohybovat.

Důležitou roli tu hraje také účel prostoru, který jasně napoví, k čemu bude sloužit a co se v něm bude odehrávat. To ale není vše.

Interiérová stylistka Jana Ježková má za sebou už několik realizací a podělila se s námi, na co byste si při návrzích měli dát největší pozor.

Nepodceňujte výběr materiálu

Dejme tomu, že víme, k jakým potřebám bude prostor sloužit a jaký pocit bychom z něj měli získat. Také jsme si našli už určitý styl a máme i přehled o dodavatelích, se kterými bychom mohli spolupracovat. Přichází tak na řadu přesný výběr materiálu.

A v tom může být občas kámen úrazu. „Při výběru jakéhokoliv materiálu, ať už se jedná o dekor kuchyňské linky, tapety nebo vzor závěsu, je velmi důležité vidět reálný vzorek.

Není ideální vybírat zařízení a barvy přes internetové stránky nebo z tištěného katalogu,“ radí designérka.

Každý monitor a displej má jinou kalibraci barev a může výsledek zkreslovat. Bohužel to stejné se děje i v tisku. Navíc nejde pouze o barvy, ale žádná fotografie vám nemůže přiblížit přesnou strukturu masivního dřeva nebo množství suků.

Některé materiály vybíráte i podle toho, jak vám jsou příjemné na dotek a hebkost sametu na papír také nepřenesete.

Vzorník přímo do plánovaného interiéru

V dnešní době je ale přitom tolik materiálů, ze kterých je možné si vybrat a dodavatelé je rádi poskytnou k nahlédnutí.

Pro interiérové designéry by dnes mělo být samozřejmostí přinést vzorník s sebou na schůzku nebo zajistit návštěvu showroomu potenciálních dodavatelů. „Pro mě je ideální variantou přinést si vzorky přímo na stavbu nebo do interiéru, který se bude realizovat.

Můžu s klientem podle toho posoudit barevnost vůči světelným podmínkám daného prostoru. Jinou barevnost a odstín získám z přirozeného světla přicházejícího ze severu, jiné z jihu,“ doplňuje designérka.

Nenechávejte návrhy interiéru na poslední chvíli. Každý detail jde ruku v ruce s celkovým pojetím prostoru a na to je třeba myslet. Jana Ježková o tom ví svoje.

Vystudovala stavební inženýrství a už v rámci studia spolupracovala s několika architekty, ať už na projektových dokumentacích staveb nebo návrzích interiéru a atypického nábytku.

Má za sebou dlouhou praxi v oboru inspekcí nemovitostí a dokáže tak s určitostí zhodnotit kvalitu celého projektu doslova od základů.

V současné době se ale věnuje tomu, co jí dělá největší radost – a tím je interiérový design, který navrhuje na míru podle osobního stylu, potřeb a myšlení klienta.