MLADÍ UMĚLCI V THE CHEMISTRY DESIGN STORE

Chcete sdílet tento článek?

SHÁNÍTE VKUSNÝ DÁREK S UMĚLECKOU HODNOTOU?
THE CHEMISTRY DESIGN STORE V CENTRU PRAHY NABÍZÍ DÍLA SOUČASNÝCH MLADÝCH UMĚLCŮ

The Chemistry Design Store je umístěn hned vedle Karlova mostu a nabízí šperky, sklo, porcelán, notebooky a diáře, maloformátové sochy, plakáty a mnoho dalších designových skvostů od mladých českých umělců. Filosofií The Chemistry Gallery je systematická dlouhodobá podpora a spolupráce s vybranými autory, jakými jsou například Aleš Brázdil, Alžběta Josefy, Kristýna Malovaná, Lucie Jindrák Skřivánková, Shitt Happens, Deaf Messenger, Miloš Němec, Karla Olšáková a mnoho dalších. Právě dnes se koná reopening, kdy se store otevře po rekonstrukci se zcela novým interiérem, jehož autory jsou dva studenti pražské VŠUP Cyril Dunděra a Ondřej Lalák.

The Chemistry Design Store v novém hávu představil zcela nové autory a pozměněný koncept obchodu, který se stal stálou druhou scénou The Chemistry Gallery zaměřenou na design a umění od současných českých autorů. Pokud sháníte vhodný dárek k Vánocům, na Valentýna, k narozeninám či výročí, najdete ho zde.

DEAFMESSENGER
V roce 2006 Kučin, který používá profesní pseudonym Deafmessenger, pracoval jako terapeut v chráněných dílnách, kde byly zaměstnány osoby trpící převážně schizofrenií a maniodepresí. „Tam jsem ve volném čase vytvořil několik prvních kusů a ty jsem potom dal do obchodů na zkoušku a jelikož se dobře prodávaly, rozhodl jsem se, že se výrobou deníků začnu živit,“ dodává Kučin.  Na své produkty používají například staré vyhozené fotografie, barevné časopisy, stránky z knih – z deníku se tak stává originální kousek, umělecký artefakt.

KRISTÝNA MALOVANÁ
Kristýna Malovaná je absolventkou VŠUP, ateliéru design výrobků, pod vedením prof. Jana Němečka a prof. Michala Froňka. Je spoluzakladatelkou studia MORPHE, které se zaměřuje na práci v oblasti interiérového a produktového designu. Dále se pak zabývá také šperkem, který pro ni představuje osobní záležitost, jakousi formu projevu. Každý šperk je vyroben v limitované edici s typickou vášní pro práci s různými materiály.

LUCIE JINDRÁK SKŘIVÁNKOVÁ
Absolvovala Akademii výtvarného umění v Praze v ateliéru M. Rittsteina.  Jako malířka byla finalistkou v soutěži Winton Train v roce 2009, v roce 2010 se stala vítězkou v Soutěži pro mladé umělce do 30ti let a v roce 2012 byla na 2. místě. Je zakladatelkou galerie a kreativního studia Koncept MU a Hip Running Clubu, který mísí zdravý životní styl s uměním.

MARKÉTA DRŽMÍŠKOVÁ
Markéta Držmíšková je absolventka Ateliéru design keramiky vedeným Antonínem Tomáškem na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Zabývá se především tvorbou porcelánových doplňků do interiéru. Některé kolekce tvoří s ilustrátorkou Ilonou Polanski.

KARLA OLŠÁKOVÁ
Designérka šperku Karla Olšáková vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ve studiu K.O.V. Je členskou studia Dechberoucí. Získala cenu Marzee Graduate Prize 2011 v Nizozemsku. Některé z jejích šperků na zakázku jsou umístěné v soukromých sbírkách ve Vídni, Hamburku, New Yorku, Bratislavě a také v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

SHIT HAPPENS
Porcelánové studio
Zuzana Holaňová (kermaika, produktový design, design porcelánu) a Martina Žílová (Univerzita J. E. Purkyně v Ústí n. Labem, UMPRUM 2014 ohodnocena Studentským designem a vybraná do Talents Ambiente Messe Frankfurt). Projekt, kterým se snaží vyjádřit věci tak jak je doopravdy cítí, bez přetvářky, bez krásných slov a beze strachu z kritiky. Obě berou projekt jako terapii na život a na vše co s sebou přináší. Veškeré emoce se přetvářejí do konkrétních věcí.
Kolekce Angry Bitch je o ženské hrdosti. O povrchnosti, která nás obklopuje a úzkosti, kterou přináší. Odráží to, jaké ženy doopravdy jsou se všemi svými náladami a postoji.

MILOŠ NĚMEC
Studium užitého umění absolvoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a zároveň na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem obor Design keramiky. Zde rovněž později působil jako odborný asistent, a to až do roku 2008. V současnosti pracuje jako designer pro renomovanou firmu RAKO Lasselsberger.
Jeho čistý autorský porcelán, kterému nechybí vtip a nápad si našel své příznivce po celém světě. To dokládá i množství zahraničních výstav, které Němec absolvoval například v Izraeli, Německu, Itálii, Slovinsku a dalších zemích.  Také jeho zastoupení ve sbírkách ukazuje na mezinárodní popularitu a kvalitu – produkty tohoto designéra se nacházejí nejen ve sbírkách skla a porcelánu 20. století v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, ale například také ve sbírce Musashino art university Tokio v Japonsku.

Petr Hájek je majitelem The Chemistry Design Store a Chemistry Gallery a v oboru umění a designu se pohybuje každý den. Je v neustálém kontaktu s malíři, designéry, sochaři i vizuálními umělci, pečlivě studuje jejich práce a vybírá, co se objeví v jeho galerii nebo concept storu.  Za osm let fungování The Chemistry Gallery připravil téměř sto výstav. Vede galerii, která za svůj koncept podpory umělců nejmladší generace získala cenu Art Prague Young Award na uměleckém veletrhu Art Prague. V letošním roce se s The Chemistry Gallery účastnil výběrových veletrhů The Solo Project ve švýcarské Basileji a veletrhu ART.FAIR v Kolíně nad Rýnem. Letos se také poprvé představil v roli uměleckého ředitele a jednoho z kurátorů na Czech Design Weeku, jež se konal v Kafkově domě.

www.thechemistry.cz

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články