Poklad z ložnic beskydských babiček

Chcete sdílet tento článek?

Zní to jako pohádková hádanka. V zimě hřeje, v létě chladí, dokáže léčit, nealergizuje, léčí a regeneruje pokožku. Co je to? Doslova pokladem starých beskydských ložnic jsou peřiny, správně tedy přikrývky, plněné ovčím rounem. Dílny, které je šijí dnes napočítáte na prstech jedné ruky. Přesto se jejich výrobky objevují v luxusních hotelech. Jednou z nich je značka Belamba a její luxusní řada Koziel Bedding, která po více než sto letech obnovuje svojí slávu a tradici z Čeladné.

Na první pohled ji od běžné peřiny nerozeznáte. Snad jen podle barevných nití nejvyšších řad. To nejdůležitější se ukrývá uvnitř. Je potřeba ji vzít do ruky a vnímat ostatními smysly. Pokud se do ní zavinete celá nebo jenom ruku, zjistíte, že i v tenké vrstvě příjemně hřeje a ani po delší době nemáte  pocit vlhka, jako třeba u dutého vlákna. Ovčí vlna je totiž od přírody jiná. Na rozdíl od všeho jiného, je hygroskopická. Dokáže pohlcovat vodu, ale na povrchu zůstává suchá. Odvádí vlhkost, včetně potu, na vnějším povrchu pak přirozeně vysychá. „To znali před sto léty mořeplavci, později řidiči, kteří si od nás na cesty kupovali vlněné spací pytle. Nepřekvapily je ani ranní mrazy nebo zarosení. Říkáme tomu suché teplo, a to léčí,“ vysvětluje pokračovatelka rodu tradičního výrobce beskydských vlněných přikrývek Hanka Škraňková.

Vlna léčí

Suché teplo dokáže přirozeně prokrvit a tím pádem revitalizovat celé tělo. Uleví bolestem, uvolní svaly a šlachy. Na své si přichází revmatici, pomáhá ale i při nervových, gynekologických a urologických potížích. Samozřejmě, nealergizuje. Je všeobecně známo, že vlna nehnije, neplesniví a dokonce ani nehoří.

Dobrá vlna nekouše, znakem kvality je lanolín

Starší generace se s vlnou rozloučily díky neustálému svědění a „kousání“. Ale nemusí tomu tak být. „Známe stovky druhů ovcí, ale ne každé ovčí rouno je lidské pokožce příjemné. Kdysi se pletlo, z toho, co bylo, dnes si můžeme ta nejjemnější rouna vybírat, nebo si je nechat dovézt, například z Nového Zélandu. Takovou vlnu najdete v nejjemnějším spodním prádle a třeba v našich přikrývkách,“ říká Hana Škraňková, která společně s manželem navazuje na více než stoletou tradici šití přikrývek v Beskydech. Před šitím se rouno musí vyprat a snížit množství přírodního lanolínu. Dobře vypraná vlna se jej ale nikdy nezbaví. To poznáte podle velmi jemné typické vůně, kterou přikrývka má. Pokud po vybalení přikrývka není cítit, je něco v nepořádku.

Koziel-Bedding – oprášili jsme to nejlepší a vše děláme ručně

Belamba je dnes již zavedená značka přikrývek. Vyrábí se v budově původní přádelny vlny a šicí dílny, odkud přes století putovaly výrobky třeba i za moře. „Na stůl jsme spojili ty nejlepší postupy a materiály, ptali jsme se zákazníků na jejich zkušenosti. Vznikla úplně nová řada, která nabízí vždy něco navíc,“ představuje řadu Koziel Bedding Hana Škraňková a prozrazuje tajemství výroby „Každý materiál pečlivě vybíráme, vážíme, kontrolujeme, šijeme a plníme ručně. V případě dutého vlákna si rouno mykáme sami.“ Žádné automaty, žádný nákup z Polska nebo Číny. Skladem je pouze několik typizovaných přikrývek, většinou se jedná o zakázkové šití, jak jsme zvyklí v luxusních buticích. Samozřejmě tomu odpovídá i cena, ta je ale vyvážena letitou službou a léčivým spánkem. Nejtypičtější cesta k ovčímu rounu je zkušenost z luxusních hotelů. „Lidé přijdou okouzleni, že se poprvé dobře vyspali a že to chtějí i doma. Tak jim to dopřáváme,“ slovy Hany Škraňkové.

Tento článek je obchodním sdělením
Další zajímavé články