V Miele Experience Center vaří Lukáš Hlaváček

Miele Experience Center (MEC) v Praze a Brně fungují nejen jako showroomy prémiových přístrojů pro domácnost značky Miele, ale také jako místo inspirativních setkání.

Jedním z nich byla také návštěva Lukáše Hlaváčka, nového šéfkuchaře jedné z nejlepších restaurací v Česku, kterou najdete v hotelu Alcron v Praze.

Lukáši Hlaváčkovi byla k dispozici aktivní kuchyně, vybavená aktuálními modely kuchyňských přístrojů Miele nejnovější generace 7000. Kuchařským profesionálům i zapáleným amatérům z řad veřejnosti jsou zde k dispozici pečicí, parní i kombinované parní trouby Miele, kompletní varné i mycí centrum i další pomůcky nezbytné pro ty nejlepší kulinářské výtvory.

„Moc děkuji značce Miele za neuvěřitelnou kvalitu, kterou svými výrobky poskytuje, a současně také za přístup celého týmu, který je více než vstřícný a profesionální.

Mám rád po boku profi partnera, který mi pomáhá podávat špičkové výkony,“ říká Lukáš Hlaváček.

A jaký pokrm si pro nás Lukáš Hlaváček v Miele Experience Center připravil?

Když se řekne květák, mnozí si představí obalované růžičky, nezřídka smažené v přepáleném tuku a podávané s „průmyslovou“ tatarskou omáčkou.

V podání Lukáše Hlaváčka můžete sledovat povýšení této běžné a možná leckdy opomíjené suroviny na skutečnou delikatesu, která si získá srdce vegetariánů i milovníků spíše masových pokrmů. Vydejte se s námi cestou neotřelého přístupu a dokonalé symfonie chutí!

Recept: pečený květák s konfitovanými brambory, bramborovou emulzí, houbovým máslem a houbami shimeji

Ingredience a postup: Bramborová emulze 15 porcí

100 g pasterizovaných žloutků

300 g oleje z konfitovaných brambor

160 g konfitovaných brambor

25 g blanšírovaného česneku

200 g vody

1 g želírovače Gelespessa

80 g bílého řeckého jogurtu

sůl

Rozmixujeme žloutky, vodu a česnek v Thermomixu, přidáme želírovač Gelespessa a opatrně zamixujeme olej. Poté přidáme brambory a rozmixujeme dohladka, vychladíme a zašleháme jogurt, propasírujeme, dochutíme solí, popřípadě rozmarýnovým olejem.

Houbové máslo

3 šalotky

100 ml vína Fino

150 ml smetany 33%

750 g másla

10 g prachu ze sušených hub

Na troše extra másla pomalu restujeme doměkka (ale bez barvy) šalotku nakrájenou na drobné kostičky, přidáme prach ze sušených hub, zarestujeme a zalijeme vínem Fino (sherry).

Zredukujeme a přilijeme smetanu, znovu zredukujeme a vzniklou směs necháme vychladit rozprostřenou na plechu v lednici. Máslo vyšleháme v robotu do bílé pěny, přidáme šalotkovou směs, vychladíme ve vakuovacím sáčku a nakrájíme na kostky.

Květák

květák

čerstvé máslo

přepuštěné máslo

sůl

Květák vložíme do pánve, přidáme přepuštěné a čerstvé máslo a osolíme. Ochuceným máslem přeléváme květák na pánvi, dokud se nezbarví do zlaté barvy, poté ho vložíme do trouby a dopečeme doměkka. Trvá to cca 20 minut.

Konfitované brambory

300 g brambor Grenaille

500 ml oleje z hroznových semínek

2 stroužky česneku

4 snítky rozmarýnu

5 g soli Maldon

Oloupané brambory a všechny ostatní suroviny promíchejte a vložte do sous-vide sáčku a vařte v parní (kombinované parní) troubě při 95 °C cca 60 minut doměkka.

Houby:

houby shimeji

1 stroužek česneku

máslo

sůl

zeleninový vývar na podlití

Houby shimeji vložíme rozebrané do pánve, přidáme stroužek česneku, máslo a opékáme dozlatova. Osolíme mořskou solí, podlijeme zeleninovým vývarem, stáhneme z plamene, přidáme houbové máslo, zamícháme a na závěr přidáme opláchnutý špenát. Promícháme mimo plamen.

www.miele.cz   www.alcronhotel.com