Kontrast černé a bílé

Chcete sdílet tento článek?

Odlišný vkus partnerů, důraz na odolnost a bezpečnost prostředí s ohledem na malé děti a omezený rozpočet. S takovýmto zadáním si musela poradit interiérová designérka Zuzana Bošková při návrhu rodinného domu v Černošicích. Výsledkem je moderní, vzdušný a prakticky řešený interiér určený ke každodennímu použití. V prostoru se přitom harmonicky prolínají černé detaily se světlými a krémovými barvami.

Návrh interiéru plánované novostavby, který vznikal zároveň s tím architektonickým, pracoval se všemi prostory s výjimkou pracovny a dětských pokojů. S kuchyní spojený obývací pokoj, ložnice, chodba se schodištěm a dvě koupelny ladila Zuzana Bošková do světlých barev s černými detaily. Mezi materiály dominuje dřevo, kov a jemně zrnitá dlažba v šedém odstínu.

„Největší výzvou bylo funkčně propojit požadavky obou klientů, které odrážely jejich rozdílný vkus. Zatímco klientka preferovala světlé tóny a útulné prvky v minimalistickém stylu japandi, klient si přál zahrnout řadu prvků v černé barvě. Naštěstí černobílá kombinace je nestárnoucí klasikou, která obstojí v každé době. U tohoto interiéru tak můžeme do jisté míry mluvit i o jeho nadčasovosti,“ popisuje Zuzana Bošková.

Práce se dřevem
Středobod domu tvoří obývací pokoj, který ústí do otevřené kuchyně, a zároveň slouží jako jídelna. Předěl mezi obývákem a kuchyní naznačuje nejen ostrůvek, ale také odlišná podlaha – dubové dřevo zde přechází v dlažbu. Kuchyni ve světle šedé barvě doplňuje dřevěná pracovní plocha a černé detaily v podobě vodovodní baterie a úchytek. Varná deska je součástí ostrůvku, aby ten, kdo vaří, nebyl vyčleněn ze společnosti. Hostitel se tak může věnovat návštěvě usazené na barovkách Normann Copenhagen umístěných přímo u ostrůvku.

Část obývacího pokoje je vyčleněna pro jídelní stůl z dubového dřeva obklopený židlemi Malmö značky TON. Nad jídelním stolem se vznáší závěsná lampa Nelson s ocelovou kostrou potaženou průsvitným plastovým polymerem. Tu značka HAY uvedla na trh již v roce 1947, o nadčasovosti tak lze hovořit i v jejím případě. Prostor jídelny určují také velkorysá okna sahající až k podlaze, která kromě dostatku přirozeného světla nabízí i pohled do zahrady.

Dominantou obývacího prostoru je závěsné křeslo z dubové kulatiny a kůže vyrobené na míru (z velké části samotným majitelem domu) a vintage komoda. Dalšími kusy nábytku jsou pohovka a křesla ve stejném krémovém odstínu, rozmístěné okolo organického konferenčního stolku se skleněnou deskou. Také v této části místnosti lze zaznamenat černé detaily v podobě stropních svítidel.

Minimalistické a elegantní
Na míru vzniklo také dubové schodiště lemované kovovým antracitovým zábradlím a osvětlené kruhovými nástěnnými lampami. „V tomto prostoru nejvíce vynikne černobílý kontrast. Na bílých stěnách se nachází vypínače a zásuvky s černým lemováním, dveře mají černé kliky a také osvětlení je ve většině případů černé. Nejvýraznější prvek pak představuje samotné zábradlí, které hezky dotváří kompozici s dřevěným schodištěm,“ upozorňuje na detaily v interiéru Zuzana Bošková.

Ložnice je navržena v duchu japandi (kombinace japonského a skandinávského minimalismu). Prostor definuje zejména dřevěná postel vyrobená na míru, závěsný papírový lustr a černé nástěnné lampičky.

Každé patro domu má vlastní koupelnu, které mají jednotný design. Zuzana Bošková v návrhu opět pracovala s pojmy jako jednoduchost a nadčasovost. Jako ve všech ostatních místnostech se i zde prolínají světle šedé a bílé obklady s černými detaily.

„I díky Zuzce máme konečně domov, kde se cítíme příjemně. Líbí se nám, jak se jí povedlo sjednotit barvy a materiály v celém interiéru,” uzavírají majitelé rodinného domu v Černošicích.

Další zajímavé články